مهم‌ترین مصالحی که در سازه به کار می­رود بتن و میلگرد است. از این رو اهمیت بتن در سازه بسیار زیاد می­‌باشد.

عواملی چون نوع سیمان، طرح اختلاط بتن، فاصله حمل بتن تا محل پروژه، افزودنی‌­ها و ... تأثیر مستقیم در کیفیت بتن دارد. لذا کیفیت بتن از نظر مقاومت، پایایی و سایر نیازهای ویژه محیطی باید با ضوابط مندرج در مبحث نهم مقررات ملی ساختمان مطابقت داشته باشد.

بتنی قابل قبول است که هم خود بتن و هم مصالح تشکیل دهنده آن کلیه شرایط زیر را دارا باشد:

  1. ضوابط مربوط به مصالح تشکیل دهنده بتن شامل: سیمان، سنگدانه یا مصالح سنگی، آب، مواد افزودنی(فصل سه مبحث نهم) و میلگرد(فصل چهار مبحث نهم) رعایت گردد.
  2. ضوابط مربوط به بتن ساخته شده، از جمله شامل ضوابط مربوط به بتن تازه(نظیر آزمایش کارایی)، بتن سخت شده(نظیر آزمایش مقاومت فشاری ۲۸ روزه) و دوام(نظیر حداکثر نسبت آب به سیمان) مورد توجه قرار گیرد.
  3. ضوابط مربوط به تک تک مراحل اجرای کار، شامل حمل یا انتقال بتن، ریختن، تراکم از جمله لرزانیدن بتن، پرداخت سطحی، عمل­آوری، مراقبت و محافظت از جمله تأمین رطوبت و دمای مناسب، با دقت اجرا گردد.

 

نمونه­‌گیری از بتن باید به طور کامل تصادفی صورت گیرد، در هنگام نمونه­‌گیری باید شکل ظاهری بتن، زمان نمونه­‌گیری و شرایط جوی مورد توجه قرار گیرد. نمونه‌­های آزمایش را باید درست پیش از ریختن، ترجیحاً در محل نهایی مصرف آن برداشت.

تواتر نمونه‌­ها در هر مقطع به ترتیب زیر خواهد بود(فصل ده مبحث نهم مقررات ملی ساختمان):

  1. برای دال­ها، دیوارها و شالوده­ها یک نمونه­یرداری از هر ۳۰ مترمکعب حجم بتن یا هر ۱۵۰ مترمربع سطح بتن(هر کدام منجر به بیشترین تعداد نمونه­برداری گردد).
  2. برای تیرها و کلاف­ها، در صورتی که جدا از قطعات دیگر بتن­‌ریزی می­‌شوند، یک نمونه­‌برداری از هر ۱۰۰ متر طول.
  3. برای ستون­ها یک نمونه­برداری از هر ۱۰۰ متر طول.

کارشناس آزمایشگاه بتن شرکت تارادیس بنا سازند هنگام بتن­ریزی در محل پروژه حضور می­‌یابد تا علاوه بر انجام آزمایش اسلامپ جهت تعیین روانی بتن، اقدام به نمونه­گیری از بتن تازه کند. بخشی از بتن تازه را در قالب­‌های استاندارد ریخته و طبق مبحث نهم مقررات ملی در سه لایه کوبیده می­شود. بتن بعد از گیرش اولیه به آزمایشگاه منتقل شده، از قالب جدا شده و در شرایط استاندارد داخل آب قرار می­‌گیرد.

هر سری نمونه­‌گیری شامل پنج عدد قالب مکعبی ۱۵*۱۵*۱۵ می­باشد، که آزمایش مقاومت فشاری بتن در سنین ۷ روزه(یک نمونه) و ۲۸ روزه(دو نمونه) انجام می­‌شود. یک نمونه شاهد و یک نمونه جهت آزمایش در سن نود روز، در صورت نیاز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

شرکت تارادیس بنا سازند گزارش آزمایش مقاومت فشاری بتن را در سامانه نظام مهندسی ثبت کرده تا از این طریق به رؤیت مهندس ناظر برسد. در صورت تأیید، مهندس ناظر گزارش مرحله‌ه­ای مقطع بتن­‌ریزی شده را در سامانه ثبت می­‌نماید تا سازنده بتواند نسبت به ادامه اجرای عملیات ساختمانی اقدام نماید.

شرکت­‌های صاحب صلاحیت باید دارای پروانه اشتغال به کار از وزارت مسکن راه و شهرسازی، سازمان نظام مهندسی استان تهران و شهرداری تهران باشند.

شما می­‌توانید با کارشناسان شرکت تارادیس بنا سازند تماس گرفته تا با حضور کارشناس در محل پروژه از مشاوره رایگان برخوردار شوید.