حفاری به دو صورت ماشینی و یا دستی انجام می‌­شود.

حفاری ماشینی:

جهت تهیه گزارش مطالعات ژئوتکنیک احتیاج به حفر گمانه یا گمانه‌­هایی جهت شناسایی رفتار خاک، سطح آب زیرزمینی و ... می­‌باشد که بر طبق ضوابط مطالعات ژئوتکنیک سازمان نظام مهندسی استان تهران، شرکت‌­های آزمایشگاهی ملزم به حفر گمانه توسط دستگاه ماشین حفاری می‌­باشند. پروژه­‌هایی که امکان استقرار دستگاه حفاری در داخل زمین یا ساختمان محل احداث پروژه ندارند، می­توانند گمانه را به صورت دستی حفر نمایند.

در پروژه‌­هایی که امکان حفاری دستی وجود ندارد، می­توان با اخذ مجوز از ناحیه شهرداری نسبت به حفر گمانه ماشینی در خارج از ملک تا فاصله حداکثر دو متری از دیوار ملک اقدام نمود. قبل از شروع عملیات حفاری ماشینی باید یک گمانه دستی به عمق حدود یک ونیم متر جهت عبور از تأسیسات شهری داخل زمین انجام شود. همچنین حضور نگهبان در شب تا زمان اتمام عملیات حفاری الزامی می­‌باشد.

کارشناس شرکت تارادیس بنا سازند قبل از استقرار دستگاه اقدام به بازدید از دسترسی گذر و وضعیت زمین یا ساختمان قدیمی جهت تعیین دقیق محل استقرار دستگاه می­‌نماید تا در صورت وجود موانعی نظیر سر در ورودی ساختمان قدیمی یا موانع داخل کوچه جهت تردد جرثقیل و ... برطرف گردد.

پروژه­هایی که تراز پی در عمق 1 تا 4 متر از سطح زمین قرار دارند می­توان با استفاده از روش حفاری خشک تا عمق تراز پی از حفر گمانه دستی صرفنظر کرد.

مزایای حفاری ماشینی:

  1. سرعت عملیات حفاری
  2. نتایج آزمایش SPT دقیق و قابل استناد می­‌باشد
  3. از ایمنی بیشتری نسبت به حفاری دستی برخوردار است
  4. امکان حفاری تا عمق 150 متر
  5. در صورت برخورد به انباری چاه­های قدیمی، عملیات حفاری با کیسینگ­گذاری ادامه پیدا میکند
  6. بعد از اتمام عملیات حفاری، گمانه حفر شده بر خلاف گمانه دستی، احتیاج به تأمین ایمنی و نگهداری ندارد و امکان استفاده از فضا بعد از حفاری وجود دارد.

معایب حفاری ماشینی:

  1. هزینه بالا نسبت به حفاری دستی
  2. تولید صدای زیاد حین حفاری
  3. احتمال برش سردر درب ورودی و یا برش حفاظ بالای دیوار جهت ورود دستگاه به داخل ملک

حفاری دستی:

در پروژه‌‌­هایی که امکان استقرار ماشین حفاری در داخل ملک وجود ندارد و یا پروژه‌­هایی که عمق حفاری کمتر از بیست متر دارند می­توان گمانه را به صورت دستی حفر نمود.